poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Woda utleniona - nadtlenek wodoru


Wodą utlenioną nazywamy 3% roztwór nadtlenku wodoru o wzorze sumarycznym H2O2. Jest podstawowym produktem w każdej apteczce. Posiada właściwości żrące, dlatego po polaniu jej na skórę pojawiają się białe, martwicze plamy. Wykorzystywana do odkażania powierzchownych zranień, a po rozcieńczeniu wodą ok. 1:50 do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Takie roztwory do bezpośredniego użycia dostępne są w aptekach. Woda utleniona rozkłada się przy kontakcie z krwią i peroksydazami, gwałtownie wydzielając tlen i spieniając okolice zranienia. Powszechnie uważa się, że pozwala to na wyczyszczenie i oddzielenie zabrudzeń oraz bakterii z zakamarków tkanek otaczających zranienie, jednak pogląd ten nie ma większego oparcia w faktach, a samo stosowanie wody utlenionej do odkażania ran ma wady.

3 komentarze:

  1. Dzień dobry. Zapraszam do zabawy w Łańcuszek Liebster blog. Podoba mi się, jak objaśniasz te tajemnicze pojęcia:) Pozdrawiam, Jadowita :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomyliłaś pojęcia. Woda utleniona to 3% roztwór wodny nadtlenku wodoru, który jest stosowany do odkażania ran, ale NIE MA właściwości żrących! Takie właściwości ma perhydrol, czyli 30% roztwór nadtlenku wodoru, z którego w aptece można sporządzić wodę utlenioną. I to perhydrol po użyciu pozostawia białe, martwicze plamy! Pozdrawiam, przyszły Technik Farmacji

    OdpowiedzUsuń
  3. Drogi gadgecie,
    Dokładnie napisałam tak jak jest. Woda utleniona czyli nasz nadtlenek wodoru w stężeniu 3% po polaniu na skórę powoduje pojawienie się białych plam, jest to wynikiem jej właściwości żrących. Oczywiście nie możemy mówić tu o poziomie "zżerania" porównywanym z kwasem siarkowym, jednak również nazywamy to właściwościami żrącymi o słabym działaniu. Jeśli chodzi o perhydrol to już zupełnie inna bajka ;-)
    Pozdrawiam,
    Mgr chemii UJ.

    OdpowiedzUsuń