środa, 3 kwietnia 2013

Kwasek cytrynowy!

 
Śmiem zaryzykować powiedzenie, że kwasek cytrynowy znajduje się w każdej kuchni. 
Ale chyba nie do końca  zdajemy sobie sprawę z szerokich możliwości zastosowań tego jakże niepozornego proszku w codziennym życiu. Począwszy od talerzy, poprzez lustra, czajnik, na kosmetologii kończąc. 


Głównym miejscem jego stosowania jest oczywiście kuchnia. Stanowi on zakwaszający dodatek do potraw i przetworów (konfitury, galaretki, dżemy). Idealnie zastępuje sok z cytryny. Oprócz deserów znalazł również zastosowanie w produkcji sałatek, szczególnie owocowych. Kwasek cytrynowy powoduje, że owoce nie ciemnieją i nawet po przetworzeniu możemy się cieszyć ich pięknym kolorytem :-). Co więcej, doskonale sprawdza się jako składnik zup, sosów oraz domowej roboty soków. 

Ten cudowny proszek wykazuje również inne, oprócz spożywczych zastosowania. Pozostając na terytorium naszej kuchni z powodzeniem możemy go zastosować jako bezkonkurencyjny środek czystości! Mieszanina sporządzona z 3 łyżek kwasu cytrynowego i niewielkiej ilości wody (tak aby powstała konsystencja pasty) spełni rolę skutecznego odkamieniacza. Wystarczy, że przygotowaną pastę nałożysz na ściereczkę i owiniesz miejsce pokryte kamieniem, pozostawisz na 3 minuty i możesz cieszyć się czystą powierzchnią.

Aby pozbyć się kamienia z czajnika, po raz kolejny sięgnij po kwas cytrynowy. Wsyp 3-4 łyżeczki do czajnika wypełnionego wodą, zagotuj tak przyrządzony roztwór i  cieszyć się czystym urządzeniem pozbawionym niechcianego kamienia. 

Ponadto kwasek cytrynowy posiada również właściwości odświeżające. Proszek ten rozpuszczony w wodzie  może zastąpić detergenty w czyszczeniu armatury, usuwa osady po kawie i herbacie z filiżanek i kubków, nadając im przy tym przyjemny zapach. 

Piękne dłonie mogą stanowić wizytówkę każdego człowieka. Jednakże pewne warzywa, np. burak powoduje trudne do usunięcia plamy i przebarwienia na skórze. Rozwiązanie tego problemu przynosi nam właśnie kwasek cytrynowy. Zamień mydło na proszek i umyj dłonie pod ciepłą, bieżącą wodą.


Aspekt chemiczny: Kwasek cytrynowy to związek chemiczny o wzorze strukturalnym:
Plik:Zitronensäure - Citric acid.svgDlaczego tak dobrze radzi sobie z osadami z kamienia. Otóż, osady jakie się tworzą to węglany. Sole o charakterze zasadowym. Aby pozbyć się zasad musimy je zobojętnić kwasem. Dlatego również do czyszczenia powierzchni na której znajduje się kamień z powodzeniem możemy użyć octu np. jabłkowego :-) (Uwaga: octu nie należy stosować w przypadku czajnika, ponieważ na długo pozostawią w nim swój zapach i nawet najpyszniejsza herbata sporządzona z takiej wody nie będzie nam smakować:-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz