poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Szkodliwy wpływ metali ciężkich na człowieka


Gwałtowny rozwój przemysłu i techniki stał się dla człowieka jednym z największych zagrożeń współczesnego świata, zagrożeniem niosącym negatywne oddziaływanie na życie oraz zdrowie ludzi i zwierząt.
Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą zanieczyszczeń emitowanych w gigantycznych ilościach w postaci pyłów i gazów przez kolosalne fabryki. Rozwój cywilizacji sprzyja rozprzestrzenianiu się metali ciężkich jakże dla nas szkodliwych. Metale ciężkie z łatwością są włączane do obiegu materii, początkowo trafiają do gleby i rozpuszczają się w wodach gruntowych a następnie pobierane są przez system korzeniowy roślin. Niestety metale ciężkie nie są biodgradowalne - nie podlegają usunięciu czy rozkładowi. Raz wprowadzone do środowiska metale krążą w nim zmieniając jedynie postać w której się znajdują.

Wprowadzanie do organizmu w sposób regularny małych dawek metali ciężkich może doprowadzić do wystąpienia zatruć przewlekłych bądź ostrych.
Do metali ciężkich zaliczamy: żelazo (Fe) cynk (Zn) Mangan (Mn) Miedź (Cu) kobalt (Co) - stałe, w ściśle określonych ilościach niezbędne składniki do rozwoju człowieka rtęć (Hg) ołów (Pb) Tal (Ta) i Bar (Ba) i kadm (Cd) - nie potrzebne do prawidłowego rozwoju człowieka, szkodliwe w każdej ilości.
Negatywne działanie metali ciężkich ściśle wiąże się z ich właściwościami wśród których wymieniamy:

  • biokumulację
  • łatwość wchłaniania ich z przewodu pokarmowego
  • przenikanie przez łożysko do płodu
  • tworzenie pierścieni sulfhydrylowych z białkami
  • z łatwością przenikają przez barierę krew - mózg 
Szereg badań wskazuje na szczególny wpływ metali ciężkich na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek.

Jak się ustrzec przed metalami ciężkimi?
Przede wszystkim zwracaj uwagę na to co jesz, skąd pochodzą warzywa i owoce które spożywasz, czy krzewy owocowe nie znajdują się przy ruchliwej ulicy a uprawa kapusty nieopodal dobrze prosperującej fabryki z ogromnymi kominami.

Wyeliminowanie z diety metali ciężkich polepsza pracę mózgu, stajemy się lżejsi i nie mam tu na myśli wcale wskazówki na wadze.

Dbajmy o to co jemy!

Miłego poniedziałku :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz