środa, 8 kwietnia 2015

Biała śmierć?



Cukier już dawno przez szereg naukowców został okrzyknięty mianem "białej śmierci".
Pomimo całej swojej słodyczy cukier bywa bardzo gorzki, gorzki dla naszego zdrowia!

I niestety nie ma tu znaczenia czy spożywany jest w białej bądź brązowej formie.
Statystyki donoszą, że osoba dorosła spożywa 50 KG cukru rocznie (to aż 27 łyżeczek dziennie). Cukier ten dostarczany jest nie tylko poprzez osłodzoną herbatę czy kawę ale występuje w niemalże wszystkich produktach dostępnych na sklepowych pułkach.

Jak reaguje nasz organizm po wprowadzeniu cukrów?
Cukier powoduje natychmiastowy wzrost insuliny we krwi oraz daje krótkotrwały wzrost energii. Stan ten jednak nie trwa długo, po chwili działania poziom cukru we krwi równie szybko spada, a organizm staje się senny, znużony a przede wszystkim głodny.
A teraz słówko o tym czego nie widać i nie czuć, mianowicie o procesach biochemicznych zachodzących wewnątrz organizmu. Cukier, w chemii zwany węglowodanami, zużywany jest na bieżące procesy metaboliczne/energetyczne, a każda nadwyżka magazynowana jest w postaci glikogenu w wątrobie. Jednak jeśli wątroba się przepełni nadmiarowy cukier zaczyna tworzyć tkankę tłuszczową.

Biała śmierć?






































Niestety to nie bezpodstawny zarzut i wynik kreatywności naukowców. Cukier naprawdę nie wpływa korzystnie na zdrowie. W pierwszej kolejności cukier obniża odporność organizmu, obniżenie poziomu witamin z grupy B oraz cennych minerałów tj. chrom i cynk. Cukier również źle oddziałuje na skórę - przyśpiesza jej starzenie i osłabia włókna kolagenowe. Osoby, których dieta jest bogata w cukru mają podwyższony poziom złego cholesterolu, są skłonni do powstawanie miażdżycy i owrzodzeń jelita grubego.

Jak się ustrzec przed "białą śmiercią"?
Całkowite wyeliminowanie cukru ze swojej diety jest mało realne, gdyż wówczas musielibyśmy wyeliminować znaczną część produktów spożywczych. Pamiętaj jednak:
1) cukier zawarty w owocach jest zdrowszy od tego w batonikach;
2) do deserów czy wypieków nie stosuj cukru, zastąp go bezkaloryczną stewią
3) eliminuj produkty, na których etykiecie widnieją napisy "syrop glukozowo-fruktozowy" czy "sacharoza"

UWAGA!!! 1 łyżeczka cukru to 20 tzw. "pustych kalorii".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz