poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Arszenik


 


Arszenik to znana od tysiąca lat trucizna, niegdyś bardzo popularna, powszechnie służyła do eliminowania przeciwników politycznych. 


Arszenik ma zdolność do wywoływania zatrucia ostrego prowadzącego do śmierci.


Chemicznie jest to trójtlenek dwuarsenu As2O3. Arszenik używany jest także jako trutka na szczury.

Należy pamiętać, że arsen nie tylko w połączeniu z tlenem jest dla nas toksyczny. Również ten obecnie stosowany w: przemyśle do produkcji szkła (zielona poświata), barwników, stopów metali, konserwacji drewna, w odkażaniu gleby, w rolnictwie – herbicydy czy w produkcji chemicznych środków bojowych może powodować zatrucia przewlekłe organizmu. W przypadku ciągłego narażenia organizmu na arsen może on się kumulować w tkankach i narządach bogatych w keratynę, tj. włosy, skóra i paznokcie, a także w tkance tłuszczowej. Gdy już osiągną wysokie stężenie mogą prowadzić do:
 
  • Nowotwory układu oddechowego i skóry (arsen w dymie papierosowym – czynnik kancerogenny)
  • Zmiany patologiczne skóry (rumień, owrzodzenia, zapalenie mieszków włosowych)
  • Zmiany błon śluzówkowych: perforacja przegrody nosowej, zapalenie śluzówek, owrzodzenia, objawy porażenia
  • Rogowacenie powierzchni dłoni, pigmentacja skóry, wypadanie włosów, zaburzenie pigmentacji, zaburzenia wzrostu paznokci, białe linie na płytce.
  • Uszkodzenie nerwów obwodowych w postaci polineuropatii
 

Czy wiesz, że... Arszenik jest substancja, którą prawdopodobnie otruto Napoleona Bonaparte. 


 Czy wiesz, że... w XVIII/XIX w. – arszenik wykorzystywano w leczeniu reumatyzmu, astmy, malarii, gruźlicy, cukrzycy, nadciśnienia, białaczki! … Nic dziwnego, że wówczas odnotowano taki wysoki odsetek śmiertelności :]


1 komentarz:

  1. Blachy perforowane na miarę, dokładnie według życzeń. Perforacja promieniami lasera czy elektronowymi to logiczne uzupełnienie mechanicznych metod dziurowania, a stosowana jest wówczas, kiedy potrzebne są otwory jak najmniejsze.

    OdpowiedzUsuń