niedziela, 11 sierpnia 2013

Praktyczne rady - Jak oczyścić srebrne rzeczy?

Wczoraj na blogu pokazałam Wam kilka ciekawych doświadczeń, które możecie wykonać za pomocą obecnych w każdej kuchni substancji.



Poniżej zaprezentuję pierwszy post z cyklu praktyczne rady, które pomogą rozwiązywać problemy życia codziennego. Pamiętaj! kuchnia to Twoje „małe laboratorium”, w którym ukrywają się przepisy na wspaniałe dania i wypieki, ale nie brakuje również w niej składników, których inne zastosowanie może nas zaskoczyć. Dzięki chemicznym prawom przy kuchennym stole możemy poradzić sobie z wieloma niedogodnościami.  





Oczyszczanie srebra
Ciemny nalot na wyrobach srebrnych jest siarczkiem srebra powstającym wskutek kontaktu ze śladami siarkowodoru w obecności tlenu powietrza. Przedstawię kilka metod, które umożliwią pozbycie się tego problemu, aby znów zobaczyć  błysk biżuterii czy sztućców.
Metoda 1
Do doświadczenia należy przygotować folię aluminiową, garnek z roztworem wody i soli. Oczyszczane przedmioty należy owinąć w folię aluminiową i umieścić w garnku. Następnie roztwór gotuje się przez kilkanaście minut na wolnym ogniu, po czym starannie wyciera przedmioty do sucha. W procesie czyszczenia srebra zachodzi reakcja redox (redukcji i utleniania). Srebro z postaci zanieczyszczeń (siarczki, tlenki) przechodzi do postaci metalicznej. Aluminium natomiast, jako aktywniejsze chemicznie przechodzi z postaci metalicznej do postaci związków (takich w jakich było srebro). Aby reakcja była możliwa oba metale muszą być zanurzone w elektrolicie, którym w tym przypadku jest wodny roztwór dobrze zdysocjowanej soli (gdyż jest to sól mocnego kwasu i mocnej
zasady). Podczas kontaktu roztworu z metalicznym glinem podczas oczyszczania uwalniane są elektrony:
 
Al → Al3++3e

Elektrony uczestniczą w redukcji siarczku srebra i powstaje srebro w postaci metalicznej:
 
Ag2S + 2H2O + 2e → 2Ag + H2S + 2OH-
Uwaga: wydziela się siarkowodór który powoduje nieprzyjemny zapach :-)
Metoda 2:
Sok z cytryny należy wymieszać z popiołem (np. z papierosów). Przygotowuje się gęstą papkę, która likwiduje poczerniałe miejsca na wyrobach ze srebra. Wciera się masę w przedmioty przygotowane do oczyszczenia. Po tym zabiegu trzeba przedmioty opłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha. Pod wpływem zastosowanych substancji następuje redukcja siarczku srebra i srebro przechodzi do postaci metalicznej.
Metoda 3
Na litr wody dodaje się łyżkę octu (10%) oraz łyżkę sody oczyszczonej. Całkowicie zanurza się srebro w roztworze na 15 minut, a następnie się spłukuje srebrne przedmioty i starannie przeciera miękką szmatką. Srebrne przedmioty zostają oczyszczone, ponieważ następuje redukcja siarczku srebra.
Metoda 4
Srebrnej, zmatowiałej biżuterii, która jest pokryta nalotem pomoże kąpiel w kwaśnym mleku. Wystarczy, bowiem zanurzyć ją w nim na pół godziny, po czym dokładnie wypłukać i wysuszyć. Podobnie należy postępować ze srebrnymi sztućcami (Bilgenroth 2005). Również w tej reakcji siarczek srebra redukuje się zgodnie z reakcją:

Ag+ + e → Ag


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz