To pytanie często pojawia się w okresie letnim. Poniżej odpowiedź :)
Otóż, kremy z filtrem mogą mieć dwa rodzaje składników aktywnych: związki organiczne lub nieorganiczne. Związki te odbijają lub rozpraszają światło, więc w rezultacie nie dociera ono do skóry. Najbardziej powszechnymi składnikami kremów z filtrem są tlenek cynku lub tlenek tytanu. Zazwyczaj można stwierdzić, kto użył kremów z filtrami, patrząc na białe pozostałości kremu obecne na skórze :).
Przykładem składnika nieorganicznego stosowanego jako filtr przeciwsłoneczny jest dwutlenek tytanu. Dwutlenek tytanu (TiO2) jest białym proszkiem, który ma silne zdolności pochłaniające promieniowanie UV. Najczęściej osłony przeciwsłoneczne przeznaczone dla niemowląt i osób z wrażliwą skórą są na bazie ditlenku tytanu. Preparaty te są łagodne i nie powodują podrażnień skóry. Cząstki dwutlenku tytanu stosowane jako filtry przeciwsłoneczne są powlekane krzemionką lub tlenkiem glinu ponieważ TiO2 "działający w pojedynkę" mógłby wytworzyć rodniki w reakcji fotokatalitycznej (reakcja zachodząca pod wpływem światła). Powstałe rodniki byłyby rakotwórcze i mogłoby powodować uszkodzenie skóry.
W najnowszych preparatach ochrony przeciwsłonecznej, TiO2 jest łączony z olejkami i składa się z mniejszych cząstek (rzędu nanometrów). Olej w formule ochrony przeciwsłonecznej daje efekt optycznej przejrzystości, tak że nie trzeba wyglądać już jak ktoś pomalowany na biało :)
PABA
Z kolei składniki organiczne działają głównie poprzez pochłanianie światła UV i rozpraszania go w postaci ciepła. Jedną z najbardziej powszechnych cząsteczek organicznych stosowanych w preparatach przeciwsłonecznych jest kwas para-aminobenzoesowy, znany również jako PABA. Mechanizm, który umożliwia PABA absorbować promieniowanie UV związany jest z rezonansem w jego cząsteczce. Rezonans można wyjaśnić jako cechę cząsteczek posiadających więcej niż jeden z możliwych sposobów, w którym elektrony mogą być umieszczone. Te elektrony przemieszczają się swobodnie w wielu jądrach. W PABA, grupa karbonylowa (czyli grupę funkcyjną, gdzie węgiel związany jest z tlenem wiązaniem podwójnym) może wytworzyć rezonans przez przesunięcie elektronów. Przesunięcie lub przemieszczenie elektronów jest ściśle dopasowane do częstotliwości promieniowania UVB. Promieniowanie UVB to jedno z rodzajów promieniowania z zakresu UV (odpowiedzialne za opalanie skóry).
Słońce jest również korzystne :)
Mimo że słońce może powodować wiele problemów, promienie UV są jednocześnie niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Witamina D, nie może być wytwarzana przez organizm bez dostępu światła, gdyż otrzymuje się w procesie fotolizy steroidu w głębokich naskórka skóry. Bez dostępu do naturalnego światła, mechanizm biochemicznej produkcji tej witaminy nie będzie realizowany, co może się przyczynić do zaburzeń u dzieci i dorosłych oraz krzywicy i osteoporozy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz