poniedziałek, 30 czerwca 2014

Fałszerstwo doskonałe?






Fałszerstwo jest dosyć powszechnym procederem. W art. 270-277 Kodeksu Karnego przedstawiono czynności popełniane w ramach fałszerstwa zagrożone karą grzywy bądź pozbawienia wolności. Sfałszowaniu ulegają testamenty, podpisy na ważnych dokumentach, korespondencja, umowy, dokumentacja medyczna prowadzona przez lekarza i szereg innych pism. W czasach wszechobecnej komputeryzacji znaczna obecność komputera połączonego z drukarką jest normą w niemalże każdym domu czy firmie, dlatego znaczna część spośród popełnianych przestępstw powstaje właśnie przy użyciu drukarek. Ze względu na rozpowszechnienie, najczęściej tych atramentowych.

Czy jesteśmy bezbronni wobec fałszerstw? Jak się przed nimi ustrzec i jak się przed nimi bronic?





W przypadku przypuszczenia czy dany dokument jest autentyczny, nic nie zostało dopisane bądź usunięte możemy sprawę zgłosić do prokuratury. Organ procesowy jest zobligowany do zlecenia badać na dokumencie.
W momencie przekazania dokumentu do laboratorium kryminalistyczne zostaną wykonane badania nieniszczące, tj.:
- obserwacja dokumentu przez urządzenia powiększające tj. lupy czy mikroskopy
- obserwacja dokumentu pod różnymi kątami światła białego
- obserwacja dokumentu pod światłem z zakresu ultrafioletu i podczerwieni (wykorzystuje się tu różnice w pochłanianiu między różnymi rodzajami materiałów kryjących - np. dwóch różnych typów tuszy długopisowych).

Gdy w trakcie badań nieniszczących powstaną wątpliwości co do autentyczności dokumentu, zostanie stwierdzona obecność minimum dwóch różnych materiałów kryjących na dokumencie organ procesowy ma obowiązek wydania zgody na przeprowadzenie badań niszczących dokument.

Wówczas z dokumentu specjalnym narzędziem (coś rodzaju skalpela a dziurkacza) zostają pobrane linie pisma, z których następnie materiał kryjący przeprowadza się do roztworu (to proces ekstrakcji, coś jak wypłukiwanie, będziesz wiedział o co chodzi, jeśli przypomnisz sobie co się dzieje, gdy woda wylewa się na zeszyt :) - zabarwiła się zgodnie z kolorem długopisu którym był napisany tekst - wówczas następuje ekstrakcja). Materiał kryjący który przeszedł do roztworu może być badany z wykorzystaniem różnych technik chemicznych, tj. metody chromatograficzne (TLC - chromatografia cienkowarstwowa; HPLC - wysokosprawna chromatografia cieczowa), metody spektroskopowe (IR), techniki elektroforetyczne (CZE - strefowa elektroforeza kapilarna; MECC - micelarna elektroforeza kapilarna).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz